temiz oda hijyenik odalar steril alan partikul sınıfı

Partikül Ölçümü

TEMİZ ODA: ürün, alet, teçhizat ve insanları uluslararası standartlara göre toz, partikül, atık anestezik gaz ve kötü kokular gibi ölü parçacıklardan veya mikrop, mikroorganizma gibi canlı parçacıklardan koruyacak şekilde tasarlanmış sıcaklık, nem, basınç, gürültü seviyesi ve hava hareketi belli ölçüler içinde olan hijyenik ortama denir. partikül testleri, partikul sayımı uygun fiyat

Ameliyathane- Laminar Flow: Hastanelerin en önemli sorunlarından birisi  enfeksiyonlardır. WHO verilerine göre, gelişmiş ülke hastanelerindeki ölümlerin  ilk 10 ölüm nedeni içinde yer aldığı bildirilmektedir. Ameliyat sonrası meydana gelen yara enfeksiyonlarının en büyük sebeplerden birisi ameliyathane havasındaki partikül yoğunluğunun kabul edilen değerlerin üzerinde olmasıdır. Bundan dolayı en az yılda 2 kez ameliyathane, steril odalar yoğun bakım üniteleri vs. partikül ölçümleri yapılmalıdır. Standartları karşılamıyor ise Hepa filtre değişimi, Hijyenik Klima Santrali filtreleri, temizliği, hava debisi, sıcaklık, nem, basınç değeri, hava kaçakları kontrol edilmeli, gerekli düzeltmeler yapılmalıdır. Ameliyathanelerde kullanılan hassas HEPA filitre sisteminin periyodik olarak kontrolü yapılmalı, temizlik ve değişim işlemleri aksatılmamalıdır. Bunun yanında hastane genelinde uygulanan sterilizasyon ve dezenfeksiyon da önemlidir.

Hastaneler patrtikül ölçümü test sınıflandırılmasıSteril ve temiz alanlarda kurulu olan hijyenik havalandırma sistemlerinin gerekli asgari teknik hijyenik koşulları yerine getirip getirmediğini ispatlamak amacıyla yapılan performans testi işlemlerinin tamamına HVAC validasyonu (doğrulaması) denir.

Partikül ölçümü anaizleri belirli standartlar takip edilerek yapılır. Partikül maddelerin bir standarda bağlanması, hava kalitesi analizindeki en önemli konularından biridir. Belli boyuttaki parçacıklar analiz edilir ve daha sonra analiz metotları kullanılarak mekanın hava kalitesinin hangi seviyede olduğu belirlenmiş olur. Ölçüm neticesinde belirlenen partikül miktarları, ISO 14644-1 standardına göre değerlendirilmektedir.

Aşağıda temiz bölgelerin seçilmiş, hava ile taşınan partikülden temizliğinin sınıfları belirtilmiştir..

hastane partikül sayımı sertifikalı validasyon sertifikasyon kalifikasyonValidasyon sertifikalı portatif partikül sayım cihazlarımız ile  ile kolay ve daha hassas ölçümler yapılmaktadır. Hastanelerde, havalandırma sistemlerinin ve kritik alanların kontrolü ile ilgili belirli standardlar bulunmamasına karşın, tüm dünyada Federal Standard 209E ve ISO 14644-1 standardları takip edilmektedir. Toroy. Ltd. Şti, Isıtma Soğutma Havalandırma sektöründe uzman kadrosu ile periyodik bakım, revizyon, cihaz, ölçüm, teknik destek, bilgi desteği ve kalibrasyon hizmetlerini de içeren komple validasyon hizmeti sağlamaktadır. Firmamız, partikül sayımı konusunda Ankara İstanbul İzmir ve tüm Türkiye’de faaliyetini sürdürmektedir.

Partikül Testleri DIN 1946/4, ISO 14644-1 ve ISO 14644-3 standardına uygun olarak gerçekleştirilir.