Laminar Flow

Özellikle ameliyathaneler, ilaç endüstrisi, kimya endüstrisi, gıda üretimi, elektronik endüstrisi ve araştırma laboratuarları gibi hassas uygulamalarda standartlarda belirtilen şartlara uygun bir havalandırma sistemi kullanılmalıdır.

Laminar flow üfleme sistemleri havanın dağıtımı ve filtrelenmesindeki hijyenik havalandırma tekniğiyle, standartlarda belirtilen şartlara uygun gereksinimleri karşılamaktadır. Laminar air flow üfleme sistemi ameliyathane tavanında ameliyat masasının üstüne gelecek şekilde monte edilir.

Sistem paslanmaz çelik hava dağıtım kutusu, hepa filtreler, transparan hava dağıtıcısı (laminizatör) ve ameliyathane pendant lambası bağlantısından oluşmaktadır. Laminizatör ameliyat masasına doğru laminar (dikey) bir hava akışı sağlamaktadır. Böylece hava akımı alanı içindeki mevcut partikül ve mikroorganizmalar ortamdan hemen uzaklaştırılarak ameliyat masası etrafında yüksek dereceli bir temizlik sınıfı sağlanır

Laminar air flow ünitesi, laminar akımlı tavanlar ameliyathane ve benzeri ortamlar için ürettiğimiz ideal havalandırma sağlayan terminal elemanlarıdır. Kendi ebatlarının projeksiyonunda 0.20 m/s ile 0.45 m/s arasında bir terminal hız ve laminar akım sağlarlar. En önemli karakteristikleri olan laminar akım ve kullanılan hepa filtreler sayesinde operasyon sonunda son derece düşük partikül ve bakteri sayımı sağlarlar. Oluşturdukları pozitif havalandırma ile de anestetik gaz oranını minimuma indirirler. gereken minimum hava miktarı 2400 m3/h olup bu miktarın en az %50’si taze hava olmak zorundadır. çerçeve üzerine gerildikten sonra sabitlenen laminarizatör plenum hücre içindeki yuvasına mandallar vasıtasıyla sabitlenmektedir.

Laminarizatörler hepa filtre değişimi veya periyodik bakım ve temizlik için kolayca sökülüp takılabilir. Büyüklüğüne göre iki veya dört parçalı olarak yapılan laminarizatörlerin orta birleşim yerlerinde 150 x 150 mm ebadında bir açıklık bulunmaktadır. Ameliyathane lambası için bırakılan bu boşluk montaj sonrasında 125 mm delik içeren contalı bir yaka ile kapatılmaktadır.

Plenum kutu, fırınlanmış antistatik toz boyalı DKP sactan üretilmektedir. Özel talep üzerine paslanmaz çelik veya alüminyumdan boyasız olarak ta üretilmektedir. Plenum kutu içinde, laminar tavan ünitesinin büyüklüğüne bağlı olarak iki ile dört adet hepa filtre yuvası bulunmaktadır. Plenum kutu çevresinde elastik pvc veya pleksiglas perdeleme için çerçeve bulunmaktadır.

Plenium kutular talebe bağlı olarak perdesiz, elastik pvc perdeli veya pleksiglas perdeli olarak üretilmektedir. Standart perde boyu 5Ocm’ dir.

Hepa filtreler plenum hücredeki yuvalarına sızdırmazlığı sağlayan özel çerçeveler ile monte edilmektedir. Filtreleri değiştirmek için laminarizatörün sökülmesi gerekmektedir.

Hepa filtre kutularının girişinde sızdırmaz yuvarlak damper bulunmaktadır. Damperler isteğe bağlı olarak manuel veya servomotor kumandalı yapılmaktadır.

Hepa filtre kutularının üzerine filtre kirlemesi durumunda sinyal veren diferansiyel basınç şalteri talep üzerine takılmaktadır.

Laminar air flow üniteleri, hepa filtreler ve aksesuarları, laminarizatör ve parçaları ile montaj kolaylığı açısından demonte olarak sevk edilmektedir.

Laminar flow parçaları

  • Kapama  damperi
  • Hepa filtre kızağı
  • Hepa filtreiltre
  • Hepa filtre montaj çerçevesi
  • Ameliyathane lambası kaidesi
  • Ameliyathane lambası şaftı
  • Plenum kutu
  • Hepa filtre kovanı
  • Pvc - pleksiglas perde
  • Laminarizatör